Кина забранува американска опрема во државните институции

Од:

Владата во Пекинг им нареди на сите државни органи и јавни институции од своите канцеларии да ја отстранат компјутерската опрема и програми, кои се произведени од други држави, пишува Фајненшл тајмс.

Весникот наведува дека таквиот потег ќе биде евентуално катастрофален за производителите на канцелариски хардвер и софтвер, како што се ХП, Дел и Мајкрософт.

Крајниот рок за примена на овие мерки е три години и претставува дел од големите напори за зајакнување на домашните технолошки компании.

Локалните аналитичари оценуваат дека со новата директива треба да се отстранат меѓу 20 и 30 милиони парчиња опрема, од компјутери до печатари. Тие, исто така, нагласуваат дека наредбата стигнала од седиштето на Комунистичката партија на Кина на почетокот од годинава, но сега е испратено барање да се забрза примената на мерките.

Моментно се проценува дека американските технолошки компании остваруваат 150 милијарди долари приходи во Кина, но најголем дел од заработувачката доаѓа од купувачи од приватниот сектор.

САД и Кина повеќе месеци водат трговска војна, која досега светската економија ја чини десетици милијарди долари.

Би можело да ве интересира

И покрај падот на наталитетот, зголемен бројот на населението во Кина

Ана Ололовска

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Кина минатата година со најмал економски раст

Ана Ололовска

Пентагон: При иранскиот напад врз ирачката база Ал Асад повредени се 11 американски војници

Ана Ололовска

Две лица починаа во Кина од мистериозната вирусна пневмонија

Ана Ололовска

Соработник на Џулијани: Трамп се обиде да влијае на Украина

Ана Ололовска