Кина забрани увоз на месо од Канада

Од:

Кина забрани увоз на свинско и говедско месо од Канада поради лажни извозни сертификати, објавија канадските власти.

Забраната, што стапи на сила од минатата ноќ во Отава, беше предизвикана од лажен сертификат за квалитет на свинско месо, соопшти канадскиот Совет за храна.

– Во моментов е нејасно зошто говедските производи се забранети, нагласува Советот, додавајќи дека канадската Влада побарала детали од кинески официјални лица.

Новинската агенција Ксинхуа на 18 јуни објави дека царинските службеници во источниот кинески град Нанџинг пронашле траги од раптопетамин, прехранбен додаток кој е забранет во многу земји во светот, и тоа во свински производи од канадската компанија „Фриго Ројал“.

Би можело да ве интересира

Трудо: Канаѓаните ги отфрлија поделбите

Ана Ололовска

Канадскиот премиер Трудо освои втор мандат

Ана Ололовска

Парламентарни избори во Канада

Ана Ололовска

Вашингтон бара кинеските дипломати да го информираат за состаноци во САД

Ана Ололовска

Кина се закани со одмазда за американските конгресни документи за Хонг Конг

Ана Ололовска

Дојче Банк вмешана во корупциски скандал во Кина

Ана Ололовска