Кина тестираше дрон за промена на временските услови

Од:

Кина разви нов систем на дронови за модификација на временските услови, способен да детектира облаци, дожд, ветрови и аеросоли во воздухот на својата патека на летот.

dobivaj vesti na viber

Според Кинеската медиумска група, успехот на првиот лет означува пробив за беспилотни летала (UAVs) од кинеско производство за откривање и модификација на временските прилики.

Овие летала можат да придонесат за намалување на катастрофи и заштита на животната средина, објави Корпорацијата за воздухопловна наука и технологија.

„Платформата, која се карактеризира со големо оптоварување, долг животен век, ниски трошоци за одржување и брзо поставување, го заврши својот прв лет од 75 минути од аеродромот во северозападната кинеска провинција Шанки.

Меѓу новите функции се ласерско-микробранова двојна детекција, активно/пасивно откривање зглобови и детекција на самото место, соопшти еден од инженерите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Предупредување од Кина: Можна е нуклеарна војна, Европа ќе се тресе

Катерина Павлова-Николовска

Русија го обнови главниот гасовод кон Кина

А1он

ВИДЕО: Драматично спасување на момче кое виси од балкон на седми кат во Кина

А1он

ВИДЕО: 17 лица загинаа во пожар во кинески ресторан

А1он

Претседателот на Кина во јавност по неколкудневно отсуство

Ана Ололовска

Руски и кинески бродови забележани во близина на Алјаска