Кина санкционира седум тајвански високи претставници

Од:

Кина санкционираше седум тајвански официјални лица поради поддршка за независноста на островот, објавија денеска медиумите во Пекинг.

dobivaj vesti na viber

Санкциите доаѓаат по посетата на Тајпеј на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси претходно овој месец, потег што Кина го осуди како испраќање погрешен сигнал до силите за независност на Тајван.

Синхуа јави дека меѓу санкционираните од страна на кинеската Канцеларија за работи на Тајван се Ксијао Би-Ким, де факто амбасадор на Тајван во Вашингтон и Велингтон Ку, генерален секретар на тајванскиот Совет за национална безбедност.

Санкционирани се и политичари од владејачката партија на Тајван, Демократската напредна партија.

Портпаролот на Канцеларијата за прашања на Тајван рече дека на санкционираните нема да им биде дозволено да ги посетат Кина, Хонг Конг и Макао, а на компаниите и инвеститорите поврзани со нив, исто така, нема да им биде дозволено да работат во Кина.

Министерството за надворешни работи на Тајван денеска соопшти дека не прифаќа закани од Пекинг, откако Кина воведе санкции за вкупно седум службеници на овој остров.

Санкциите ќе имаат мало практично влијание бидејќи високи тајвански претставници не ја посетуваат Кина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски и кинески бродови забележани во близина на Алјаска

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

По 17 дена потрага по земјотресот, најдено живо лице во Кина

Ана Ололовска

Во централна Кина црвен аларм поради недостиг на вода

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кинеската војска се подготвува за борба

А1он

Кина: Нашиот став е јасен

А1он