Кина реши да ги олесни Ковид-мерките

Од:

Кинеските власти планираат да ги олеснат мерките против коронавирусот дозволувајќи им на луѓето кои се позитивни на ковид-19 да бидат ставени во карантин дома под одредени услови, објави Ројтерс, цитирајќи два извори со знаење за новите мерки.

Домашниот карантин нема да биде безусловен и нема да биде возможен за секого, но бремените жени, старите лица и лицата со хронични заболувања ќе бидат подобни за оваа мерка, објави Ројтерс.

Блиските контакти на болните ќе можат да се изолираат и дома доколку домашната средина исполнува одредени услови, велат изворите.

Кинеските градови Гуангжу и Чонгкинг вчера најавија ублажување на ограничувањата за коронавирусот, еден ден по судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Гуангжу, пренесува Ројтерс.

Локалните власти во Чонгкинг одлучија да дозволат контакт со луѓе кои се позитивни на коронавирусот, но под одредени услови кои вклучуваат домашен карантин, потврди градскиот функционер.

Би можело да ве интересира

Кинеска провинција дозволи невенчаните парови легално да имаат деца

А1он

ВИДЕО: Силен земјотрес во Кина

Кина продолжи да издава визи за јапонските граѓани

Ана Ололовска

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски