Кина протестира против американскиот Закон за човековите права во Хонг Конг

Од:

Кина денеска го повика на разговор американскиот амбасадор во Пекинг, Тери Бренстад, за да му изрази „силен протест“ за одлуката на претседателот Доналд Трамп да го потпише Законот за човековите права во Хонг Конг.

Трамп претходно, како што пренесуваат британските медиуми, го потпиша законот, што го усвои Конгресот, за давање поддршка на демонстрантите во Хонг Конг и санкции кон кинеските власти.

Заменик шефот на кинеската дипломатија, Ле Јученг, на американскиот амбасадор му пренел дека таквиот чекор претставува „сериозно мешање во внатрешните работи на Кина и сериозно кршење на меѓународното право“, пренесоа американските медиуми.

Потегот на Трамп кинескиот дипломат го нарекол „отворен хегемоностички чин“ и ги повика САД да не го применуват законот за да спречат да се направи поголема штета во односите меѓу САД и Кина.

Во претходно објавено соопштение на кинеското Министерство за надворешни работи остро се осудува потпишувањето на законот и најавените санкции кон Кина. Во него се наведува дека целиот народ на Хонг Конг и на Кина се противат на таквата одлука.

Американските медиуми додаваат дека се уште не се знае како Кина, освен усната реакција, ќе постапи по оваа одлука на Трамп.

Би можело да ве интересира

Две кинески провинции и градови наредија носење заштитни маски поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Ана Ололовска

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Ана Ололовска

Од коали, крокодили до змии и стаорци, листата за јадење од пазарот во Кина каде започна вирусот

Ана Ололовска

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Ана Ололовска

Град на духови: Дали има некој на улиците на Пекинг?

Ана Ололовска