Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Од:

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализации поради Ковид-19 во текот на неделата што завршува на 15 јануари, се вели во неделниот извештај објавен од Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО, исто така, соопшти дека чека детални податоци од покраините за речиси 60.000 дополнителни смртни случаи во болниците поврзани со Ковид-19 минатата недела, кои не се вклучени во оваа бројка.

Бројот на лица хоспитализирани во Кина се зголеми за 70 отсто на 63.307 во однос на претходната недела, според извештајот на СЗО заснован на податоците обезбедени од Пекинг.

Ова е најголем број хоспитализации за една недела што Кина го пријави откако за првпат се појави Ковид-19 пред повеќе од три години.

На почетокот на декември, Пекинг го укина својот строг тригодишен анти-ковид режим на чести тестирања, забрани за патување и масовни затворања по големите протести што избија кон крајот на ноември, а случаите оттогаш се зголемија низ целата земја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска

Тајванскиот министер испрати порака до Кина и Русија: „Ние не сме идиоти“

ВИДЕО: Кинескиот претседател слета во Москва

Ана Ололовска

Подољак: Предлогот за мировен план на Кина содржи противречности

Ана Ололовска