Кина: Омикрон можеби ќе може да „пристигне“ по пошта

Од:

Кина ги повикува жителите да носат маски и ракавици кога отвораат пошта, особено онаа што доаѓа од странство, откако властите изразија сомневање дека првиот случај на варијантата омикрон регистриран во Пекинг можеби пристигнал во пакет од Канада.

dobivaj vesti na viber

Властите ветија дека ќе ја засилат дезинфекцијата на странските пратки и ќе продолжат да инсистираат на целосна вакцинација на поштенските работници.

Мерките на претпазливост доаѓаат помалку од три недели пред отворањето на Зимските олимписки игри, додека неколку градови работат на запирање на нови жаришта на инфекција со коронавирус.

„Намалете ги купувањата на странска стока и пратки на минимум“, објави државната телевизија CCTV доцна синоќа во објава на социјалните мрежи.

„Заштитете се за време на предавањето лице в лице и носете маски и ракавици; обидете се да го отворите пакетот надвор“, се вели во соопштението.

Здравствените власти соопштија дека лицето заразено со варијантата омикрон отворило пакет од Канада што патувал преку САД и Хонг Конг и дека преносот преку пакетот „не може да се исклучи“. Случајот ја истакна важноста на „лична одбрана“, рече CCTV.

Слични предлози за тоа како да се постапува со пакетите, не само со оние од странство даде и Националната здравствена комисија.

Би можело да ве интересира

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Си: Неопходна е безбедносна соработка меѓу земјите од БРИКС

Ана Ололовска

Ковид-19 се шири во САД, но хоспитализациите се намалени

Ана Ололовска