Кина одржува нови воени вежби во близина на Тајван

Од:

Кинеската армија соопшти дека денеска одржала нови воени вежби во близина на Тајван, во мигови кога група американски пратеници се во посета на Тајпеј каде се сретнаа со тајванската претседателка Цаи Инг-вен.

dobivaj vesti na viber

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина објави дека вежбите се „остро средство за одвраќање на Америка и Тајван кои продолжуваат со политички игри да го поткопуваат мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец“.

Кинеското Министерство за одбрана посочи дека посетата на американски претставници на Тајван го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина.

Во соопштението на Пекинг уште еднаш се предупредува дека употребата на Тајван како средство за контрола врз Кина е осудено на неуспех.

Претходно овој месец Кина спроведе големи воени вежби во областа околу Тајван, по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси на Тајпеј.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Предупредување од Кина: Можна е нуклеарна војна, Европа ќе се тресе

Катерина Павлова-Николовска

На Тајван почна со работа прв телевизиски канал на англиски јазик

А1он

Русија го обнови главниот гасовод кон Кина

А1он

ВИДЕО: Драматично спасување на момче кое виси од балкон на седми кат во Кина

А1он

ВИДЕО: 17 лица загинаа во пожар во кинески ресторан

А1он

Претседателот на Кина во јавност по неколкудневно отсуство

Ана Ололовска