Кина од утре почнува нови воени вежби

Од:

Кина денеска најави дека ќе одржи воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја. Се очекува вежбите да започнат утре и да траат до 8 септември.

dobivaj vesti na viber

Источната команда на кинеската војска објави на платформата Weibo дека ќе продолжи да спроведува координирани поморски и воздушни воени вежби околу Тајван, а фокусот на овие вежби ќе биде тестирање на воздушни напади од копно и воздушни напади со долг дострел, пренесуваат локалните медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Предупредување од Кина: Можна е нуклеарна војна, Европа ќе се тресе

Катерина Павлова-Николовска

Русија го обнови главниот гасовод кон Кина

А1он

ВИДЕО: Драматично спасување на момче кое виси од балкон на седми кат во Кина

А1он

ВИДЕО: 17 лица загинаа во пожар во кинески ресторан

А1он

Претседателот на Кина во јавност по неколкудневно отсуство

Ана Ололовска

Руски и кинески бродови забележани во близина на Алјаска