Кина не пријави ниту еден смртен случај во изминатите 24 часа

Од:

За првпат откако започна пандемијата со коронавирусот, Кина не пријави ниту еден смртен случај во изминатите 24 часа.

Според Националната здравствена комисија на Кина, вкупниот број потврдени случаи на инфекција во земјата досега е 81.740, а починале 3.331 лица.

Во Кина, повеќе внимание се посветува на случаи кои доаѓаат од странство, особено на оние атипични кои немаат симптоми, но се носители на заразата.

Во Вухан, каде започна пандемијата на вирусот Ковид-19, за првпат од 23 јануари, бидејќи градот е целосно ставен во карантин, од ноќеска се укинува забраната за движење и ќе се овозможи влез и излез од градот.

Би можело да ве интересира

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го својот народ да дише

Ана Ололовска

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска