Кина: Не исклучуваме употреба на воена сила врз Тајван

Од:

Властите во Пекинг не ја исклучуваат можноста за употреба на воена сила за повторно обединување на Тајван со Кина, соопшти денеска Канцеларијата за прашања на Тајван.

„Не ветуваме дека ќе се воздржиме од употреба на воена сила. Кина го задржува правото да ги искористи сите неопходни средства (за конечно обединување со Тајван)“, нагласи на прес-конференцијата претставникот на Канцеларијата.

Во исто време, официјалниот претставник истакна дека Пекинг е посветен на мирно обединување со Тајван и ќе остане лојален на принципот „една земја, два система“.

„Кина има непроменлив и јасен став за Тајван“, додаде тој.

Тајван е управуван од локална администрација од 1949 година, кога преостанатите сили на генералот Чанг Кај-шек (1887-1975) беа поразени во Кинеската граѓанска војна и најдоа засолниште на островот.

Тајван го задржа знамето и неколку други симболи на Република Кина од времето пред да дојдат на власт комунистите.

Според официјалниот став на Кина, кој го поддржуваат повеќето земји, вклучително и Русија, островот Тајван е една од кинеските провинции.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски

Кинески епидемиолог: 80 отсто од населението веќе имало корона, втор бран е малку веројатен

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска

Владата на Тајван поднесе оставка

Ана Ололовска