Кина: Нашиот став е јасен

Од:

Кинеското Министерство за надворешни работи ги повика сите страни да се вклучат во дијалог и консултации и да најдат начин да ги решат безбедносните проблеми на сите страни, откако рускиот претседател Владимир Путин го обвини Западот за, како што рече, „нуклеарна уцена“.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин на редовниот брифинг за медиумите рече дека позицијата на Кина за Украина е конзистентна и јасна.

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин најави делумна мобилизација во оваа земја. Станува збор за регрутирање само на оние граѓани кои моментално се во резерва, а пред се на оние кои служеле во вооружените сили и имаат одредена воена специјалност и соодветно искуство.

Би можело да ве интересира

Инспектори на ОН истражуваат дали руските напади врз инфраструктурата се воени злосторства

Украина најави забрана за црквите поврзани со Русија

Горан Наумовски

Медведев: Властите во Киев станаа непријатели на православната вера

Франција ја налути Русија

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

Кремљ: Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Западот кон Украина е „деструктивен“

А1он