Кина/Ковид-19: Зголемен број нови случаи на заразени

Од:

Кинеските власти соопштија за 39 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, и речиси сите без еден се увезени.

Ден претходно, бројот на новите случаи беа 30. Бројот на асимптоматски случаи се зголемува.

Националната здравствена комисија на Кина соопшти денеска дека се регистрирани 78 нови асимптоматски случаи на крајот на вчерашниот ден, пораст од 47 дена порано. Само еден смртен случај е пријавен на 5 април, покажуваат новите податоци.

Би можело да ве интересира

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го својот народ да дише

Ана Ололовска

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска

Кина најави контранапад по објавите на Трамп

Ана Ололовска

Белгискиот принц Јоаким јавно се извини за учеството на забава во Шпанија каде се инфицирал со коронавирус

Ана Ололовска

Шпанскиот премиер бара продолжување на вонредната состојба

Ана Ололовска