Кина: Ја зајакнуваме стратешката соработка со Русија

Од:

Кина е подготвена да ја зајакне соработката со Русија во мултилатералната рамка, вклучително и Г20, му рече кинескиот заменик-министер за надворешни работи Ма Жаоксу на рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов.

dobivaj vesti na viber

На состанокот одржан вчера, Ма му рекол и на Денисов дека Кина е „подготвена да ја зајакне стратешката координација со Русија и да ја прошири практичната соработка на различни полиња“, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи, а пренесува Ројтерс.

Кинеските и руските претставници се сретнаа на Светскиот форум за мир што се одржа во Пекинг. На тој форум, американскиот амбасадор во Кина тврдеше дека „руската војна во Украина е најголемата закана за светскиот поредок“.

Би можело да ве интересира

Руска нафта повторно се испорачува за Унгарија, Словачка и Чешка

Ана Ололовска

Кинеската армија соопшти дека ги завршила задачите околу Тајван, но и оти продолжува со патроли

„Гардијан“: Во Кина се шири нов вирус, заразени десетици лица

Кривична постапка за руската новинарка Овсјаникова која „влета“ во ТВ студио

А1он

Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

А1он

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен