Кина ја вклучува армијата во борба против коронавирусот

Од:

Централниот воен совет на Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан. Во градот се испратени 40 воени воени лекари, пренесува РИА Новости.

Тие ќе работат во одделот за интензивна нега во белодробната болница во Вухан.

На 31 декември 2019 година кинеските власти ја известија Светската здравствена организација за непозната појава на пневмонија во Вухан, лоциран во централниот дел на земјата.

Експертите утврдија дека станува збор за вирус наречен корона.

Според последните податоци, бројот на заразени во Кина веќе надминал 830, а 26 се починати.

Вирусот е распространет и надвор од Кина. Случаи заразени со коронавирус се регистрирани и во Јужна Кореја, Јапонија, САД, Виетнам, Сингапур и Тајланд.

Би можело да ве интересира

Кина подготвува крузери за сместување на лекари

Ана Ололовска

Кина: Се намалува бројот на заразени од коронавирус

Ана Ололовска

Вирусот ја забавил продажбата на патнички автомобили во Кина за 92 проценти

Ана Ололовска

Пекинг: Најрано вакцина против Ковид-19 во крајот на април

Ана Ололовска

Откажан ВТА турнирот во Ксиан поради коронавирусот

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина