Кина ја осуди изјавата на Бајден за американско бранење на Тајван при кинеска интервенција

Од:

Кина денеска ја осуди изјавата на американскиот претседател Џо Бајден, дека САД ќе го бранат Тајван во случај на кинеска интервенција.

dobivaj vesti na viber

Пекинг го осуди, како што наведе портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг, „сериозното прекршување“ на дипломатските ветувања на Вашингтон.

– Ова е сериозно прекршување на важните обврски на САД да не ја поддржуваат независноста на Тајван. Тоа испраќа погрешен, сериозен сигнал (за поддршка) на сепаратистичките сили што водат кампања за независност на Тајван, изјави таа.

Во интервју за Си-би-ес, на прашањето „дали Американците би го бранеле Тајван во случај на кинеска инвазија“, Бајден одговори со „да, доколку би дошло до напад без преседан“.

Бајден нагласи и дека „не го охрабрува“ островот да прогласи формална независност.

– Тоа е нивна одлука, додаде американскиот претседател.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД го претстави новиот стелт нуклеарен бомбардер Б-21

Ограничувањето на цената на руската нафта ќе го прекине главниот извор на приход на Путин

Катерина Павлова-Николовска

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Кинескиот премиер: Кина е подготвена да ја зајакне соработката со Европска Унија

А1он

Вашингтон одобри продажба на Финска на противвоздушни ракети „Стингер“

Ана Ололовска

Протест на официјален Пекинг: Посета на делегација на британскиот Парламент на Тајван е флагрантно кршење на принципот една Кина

Ана Ололовска