Кина ја одобри вакцината „Синофарм“ за деца постари од три години

Од:

Вакцината против Ковид-19 „Синофарм“, која ја создаде Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба на деца на возраст од три до 17 години во Кина, соопштија денеска тамошните власти.

Оваа информација ја објави истражувачот во Центарот за контрола и превенција на болести, Шао Јиминг на прес-конференција.

Кина досега искористи вкупно 845,3 милиони вакцини, а вчера се дадени 20,4 милиони дози, се наведува во податоците на Националната комисија за здравство.

Би можело да ве интересира

„Синофарм“ гради нова фабрика за вакцини во Вухан

Ана Ололовска

Синофарм е безбедна и ефикасна против Ковид-19, покажува студијата на американски научници

Ана Ололовска

Таен американски документ за случувањата во Вухан есента 2019

ВИДЕО: Објавена снимка како ќе изгледа новата српска фабрика за производство на вакцини

Ана Ололовска

Околу илјади 40 дози од вакцината„АстраЗенека“ пристигнуваат денеска, утре 100 илјади од „Синофарм“

Катерина Павлова-Николовска

СЗО одобри итна употреба на кинеската вакцина „Синофарм“

Жарко Настоски