Кина испрати вселенско летало со тројца астронаути

Од:

Кина испрати вселенско летало со тројца астронаути во својата вселенска станица за првата ротација на екипажот во орбитата во историјата на кинеското вселенско истражување.

Вселенското летало Шенжу-15 со три патници, или Божествен брод, беше лансирано со ракета Long March-2F од центарот за лансирање на сателити Џиукван во пустината Гоби во северозападна Кина во 23:08 часот по локално време, според државната телевизија.

Шенжу-15 беше последната од 11-те мисии, вклучително и три претходни мисии со екипаж, за составување на Небесната палата, станица со повеќе модули. Првата мисија беше лансирана во април 2021 година.

Би можело да ве интересира

Кинеска провинција дозволи невенчаните парови легално да имаат деца

А1он

ВИДЕО: Силен земјотрес во Кина

Кина продолжи да издава визи за јапонските граѓани

Ана Ололовска

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски