Кина испитува 11 вакцини против Ковид-19, од кои четири се во трета фаза

Од:

Кина во моментот врши клинички испитувања на 11 потенцијални вакцини против Ковид-19, а четири од нив се во трета фаза, изјави кинескиот министер за наука и технологија Ванг Џиганг.

Истражувачите и научниците ширум светот непрекинато работат на развој на вакцина против новиот коронавирус, како најефикасно решение против пандемијата.

Претходно, кинескиот Центар за контрола и спречување на болести (ЦДЦ) соопшти дека вакцините против новиот коронавирус што се развиваат во Кина би можеле да бидат достапни за јавност во ноември.

Кинеската државна фармацевтска компанија „Синофарм“ и „Синовак биотеч“ развиваат три вакцини во рамките на државната програма, додека четвртата ја развива „КанСино биолоџикс“, чија употреба во кинеската армија беше одобрена во јуни.

Би можело да ве интересира

Лајен: Сите земји-членки на ЕУ во исто време ќе ја добијат вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Франција се затвора поради Ковид-19, нема влез во земјата

Ана Ололовска

Медиуми „го умреа“ црногорскиот владика Амфилохије, Црквата ја демантира веста

Жарко Настоски

ВИДЕО: Масовна тепачка во авион поради носење маска под брада

Жарко Настоски

Фаучи: Првите вакцини против Ковид-19 околу Нова година

Жарко Настоски

Експерти: Губењето на антитела на короната не мора да биде лошо за имунитетот

Жарко Настоски