Кина има највисок број нови случаи на ковид од почетокот на пандемијата

Од:

Националната здравствена комисија денеска потврди 13.146 инфекции со коронавирус во Кина, најмногу од почетокот на пандемијата. Повеќето случаи, 11.691, се асимптоматски.

Шангај кој има 26 милиони жители останува во целосен карантин. На речиси сите им е дозволено да ги напуштат домовите само за да бидат тестирани за Ковид-19.

Илјадници кревети се поставени на стадионите и изложбените сали низ градот за да се изолираат заразените луѓе.

Жителите на Шангај на социјалните мрежи изразуваат зголемена фрустрација поради строгиот полициски час, небезбедното снабдување со храна и лошата хигиена во карантинските центри.

Би можело да ве интересира

Кинески туристи повторно организирано ќе доаѓаат во Македонија

Катерина Ѓуровски

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Горан Наумовски