ВИДЕО: Кина го пушти во употреба тунелот на највисока надморска височина во светот

Од:

Кина го најави отворањето на тунелот на највисока надморска височина за автопат во светот, кој се наоѓа на над 4.750 метри надморска височина во југозападниот кинески Тибетски автономен регион.

Тунелот со две ленти, долг над 5,7 километри, е дел од автопатот од 400 километри, поврзувајќи го регионалниот главен град Ласа со Нињечи на југоистокот од Тибет.

Изградбата на тунелот започна во 2015 година на планината Мила и беше завршена минатиот понеделник, 22 април 2019 година.

Тунелот помага да се скрати растојанието од 18 километри над планината до 5,7 км.

За време на изградбата на тунелот се направени над 10 технолошки достигнувања, како што се подобрување на прецизноста на истражувањето на планинските тунели во екстремни услови на ладно време и на големи надморски височини, рече менаџерот на проектот, Гонг Бин.

Повеќе од 2.000 работници се соочуваа со предизвиците за транспорт на градежни материјали до локацијата, студенило и недостаток на кислород “, додаде Бин.

Би можело да ве интересира

Пожар избувна во рудник за јаглен во Кина, најмалку 16 загинати

А1он

Срби го копале тунелот до судот во Подгорица, им помагале Црногорци

Горан Наумовски

Идентификувани се сите кои копаа тунел до зградата на Вишиот суд во Подгорица

Горан Наумовски

Шеф на кинеска осигурителна компанија е осуден на доживотен затвор поради корупција

(ВИДЕО) Драма во Кина: Избегаа 75 крокодили, никој не знае каде се, полицијата доби наредба да пука

Откриен тунел под зградата на судот во Подгорица: Копан е со месеци, води до стан во близина

Горан Наумовски