Кина го прекина увозот на свинско месо од Холандија

Од:

Кина го прекина увозот на свинско месо од Холандија, поради појавата на Ковид-19 во некои од најголемите холандски кланици, изјави денеска портпаролката холандската Влада Елис ван Ден Бош.

Кина воведе забрана за месо од четирите најголеми кланици уште во неделата, без посебна причина, но се претпоставува дека тоа е поради работниците кои се заразени со коронавирусот, рече таа.

– Јасно е дека Кина го бара изворот на вториот бран на заразата со Ковид-19, кој може да биде преку увезено месо. Сепак, нема специфични докази за можен пренос преку храна или материјали за пакување, рече Ван ден Бош.

Како што наведе, холандската Влада ќе одговори на барањето на Кина да спроведе понатамошна инспекција на кланиците.

Во кланиците во Холандија, но и низ цела Европа, работат претежно мигранти кои стојат блиску едни до други и честопати делат тесни станбени објекти, што доведе до ширење на коронавирусот во последните месеци.

Холандија извезува големи количини свинско месо во Кина, а само минатата година извезе 299.000 тони месо во вредност од 335 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Во Шангај евакуиран цел кварт по откривањето на три лица со коронавирус

Ана Ололовска

Тест за коронавирус за сите Кинези кои ќе патуваат за Нова година

Ана Ололовска

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

Ана Ололовска

Бројот на заразени со Ковид-19 во Кина расте, нови 144 за 24 часа

Ана Ололовска

ЦМГ: Кина останува најголем пазар за онлајн малопродажба во светот

Ана Ололовска

Кина седми ден по ред има повеќе од 100 случаи, градовите започнаа со масовно тестирање на населението

Ана Ололовска