Кина ги повика странските мисии да ја отстранат пропагандата од објектите: Се мисли на украинските знамиња

Од:

Кина им порача на неколку странски мисии во Пекинг да не прикажуваат „политизирана пропаганда“ на нивните згради, соопштија дипломати, додавајќи дека се чини дека барањето се однесува на украинските знамиња истакнати од почетокот на руската инвазија. Неколку странски мисии во Кина го подигнаа украинското знаме или го истакнаа постери од почетокот на инвазијата во февруари 2022 година, што наиде на меѓународна осуда од Русија, блискиот сојузник на Кина.

„Ние и другите добивме писмо во кое се повикуваат амбасадите и мисиите да се воздржат од користење на надворешните ѕидови на нивните згради за „политизирана пропаганда““, изјави за Ројтерс дипломат чија амбасада има слика од украинското знаме под услов да остане анонимен. Дипломатот рече дека мисијата немала намера да постапува по известувањето.

Тројца други дипломати со седиште во Пекинг потврдија дека го добиле известувањето, додавајќи дека иако директно не го спомнува украинското знаме, јасно било насочено кон него.

Мисиите на Европската унија, Велика Британија, Германија и Полска во Пекинг, исто така, истакнаа слики од украинското знаме. Кина повика на мир во Украина, но се воздржа од осуда на својот сојузник Русија, што наиде на критики од западните земји.

Некои амбасади во Пекинг, исто така, веат знамиња со виножито за поддршка на ЛГБТ заедницата, за да го одбележат Меѓународниот ден против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата во среда и месецот на гордоста на ЛГБТ во јуни. Веднаш не беше јасно дали Кина, која се соочува со критики од групите за човекови права во последниве години за сузбивање на ЛГБТ активизмот, е против тоа.

Би можело да ве интересира

Русите тврдат дека собориле 31 дрон, Украина објави дека напредува на на југ

ВИДЕО: Со реклама и ветувања за земјиште во Украина, Русите ги повикуваат во војна

Катерина Ѓуровски

Откриен тајниот план на САД за Украина

Прашање на време: Украина би можела да почне преговори со ЕУ годинава

Шојгу го смени генералот што ги предводеше руските сили во Бахмут

Катерина Ѓуровски

Украина ќе гради прво подземно училиште во Харков