Кина ги негира обвинувањата за геноцид во Синџијанг

Од:

Министерот за надворешни работи на Кина, Ванг Ји вчера пред Советот за човекови права на Обединети нации изјави дека Ујгурите и другите малцинства во Ксинџијанг имаат верска слобода и работнички права.

Тој истакна дека во регионот има „социјална стабилност и силен развој“ и четири години не се забележани терористички напади.

Ванг истакна дека во Ксинџијанг има 24.000 џамии и припадниците на сите етнички групи имаат работнички права/

– Овие основни податоци веќе покажуваат дека никогаш не се случил геноцид, присилна работа или задушување на верските слободи во Ксинџијанг. Таквите подбуцнувачки обвинувања се производ на незнаење и предрасуди, тие се злонамерни и политички мотивирани и не можат да бидат повеќе невистинити отколку што се, посочи Ванг.

Американска администрација на Џо Бајден минатиот месец го поддржа ставот на претходниот претседател Доналд Трамп дека Кина извршила геноцид во Ксинџијанг и оти поради тоа може да сноси сериозни последици.

Додека активистите и експертите на ОН тврдат дека најмалку еден милион муслимани Ујгури се затворени во логори во западниот дел на Кина. Пекинг тврди дека во камповите се одвива обука за занаетчии.

Би можело да ве интересира

Кина е страшен противник и клучно е САД да ја победи, вели идниот директор на ЦИА

Жарко Настоски

Бајден и Трудо заеднички ќе се спротивстават на влијанието на Кина

Кина го осуди предлогот на канадскиот Парламент за правата на Ујгурите

Ана Ололовска

Кина на Балканот гледа како на вратата кон Европа, но растечкиот скептицизам ја затвора

Ана Ололовска

Кина ќе и донира на Црна Гора 30.000 дози од вакцината Синофарм

ЕУ: Забраната на ЦГТН во Британија и на Би-Би-Си во Кина се различни работи

Жарко Настоски