Кина дополнително ги заостри мерките пред Олимписките игри

Од:

Денеска Кина дополнително ги заостри санитарните мерки за борба против инфекцијата со коронавирус по зголемувањето на бројот на новозаразени лица пред почетокот на Зимските олимписки игри за нешто повеќе од две недели.

dobivaj vesti na viber

Властите повикаа никој да не патува освен ако е апсолутно неопходно, без гаранција дека ќе им биде дозволено да се вратат ако се открие дека го посетиле градот или регионот каде што има зголемување на бројот на заразени.

Би можело да ве интересира

„Против кинеската морнарица, ќе победиме ако се бориме во коалиција“, вели француски адмирал

А1он

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Кинеската армија соопшти дека ги завршила задачите околу Тајван, но и оти продолжува со патроли

„Гардијан“: Во Кина се шири нов вирус, заразени десетици лица

Кина ќе го освои Тајван за 48 часа, научи од грешките на Русија – анализираат британските медиуми

Катерина Павлова-Николовска