Кина демантира дека не го информирала навремено СЗО за Ковид-19

Од:

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Џао Лиџијан ги отфрли наводите на американската агенција АП дека Кина ненавремено ја информирала Свестката здравствена организација за новиот коронавирус.

Тој нагласи дека извештајот на новинската агенција не е вистинит.

Претходно, АП објави дека снимки од состанок на СЗО, во кои агенцијата имала увид, наводно покажале дека таа организација многу тешко добивала потребни информации од Кина на почетокот на пандемијата на новиот коронавирус, што е спротивно со првичните пофалби кои СЗО ги упатуваше за Пекинг. Снимките биле од видео-средба одржана на 6 јануари, на која официјални претставници се жалат дека Пекинг не споделува со светот потребни податоци за проценување на опасноста од вирусот.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Ана Ололовска

Косово ги заострува мерките против Ковид-19, не прогласува вонредна состојба

Ана Ололовска

287 новозаразени со коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Нови 57 случаи на коронавирус во Црна Гора

Ана Ололовска

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Ана Ололовска

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

Ана Ололовска