Кина: Британија ќе ги сноси последиците поради понудата на граѓаните на Хонг Конг

Од:

Кина денеска соопшти дека Велика Британија ќе ги сноси сите последици за каков било потег да преземе за да им понуди на граѓаните на Хонг Конг да се населат во Велика Британија.

Кина го задржа правото да постапува против Велика Британија по ова прашање, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи Џао Лиџијан.

Тој не прецизира какви контрамерки може Пекинг да преземе.

Би можело да ве интересира

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Во Шангај евакуиран цел кварт по откривањето на три лица со коронавирус

Ана Ололовска

Во Велика Британија кривично се гонети 6.500 луѓе поради насилство поврзано со Ковид-19

Ана Ололовска

Тест за коронавирус за сите Кинези кои ќе патуваат за Нова година

Ана Ололовска

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

Ана Ололовска