Кина бара укинување на сите санкции против Авганистан

Од:

Пекинг бара укинување на сите санкции против Авганистан, како и меѓународна хуманитарна поддршка за земјата, јави ДПА.

За време на денешниот онлајн, специјален Самит на Г-20, кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји истакна дека Г-20 мора да го почитува суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на Авганистан.

Г-20 треба „да дозволи авганистанскиот народ да одлучи за својата судбина“, рече тој. Шефот на кинеската дипломатија потенцираше дека секоја земја треба да избере сопствен развојен пат.

– Наметнувањето идеологија и воена интервенција за мешање во внатрешните работи само ќе доведе до постојани турбуленции и тешка хуманитарна несреќа, рече Ванг.

Тој ја повика меѓународната заедница да се справи со Авганистан „на рационален и прагматичен начин“, велејќи дека на таа земја треба да се помогне, со цел да се изгради „инклузивна политичка структура“ и да се развие рационална внатрешна и надворешна политика.

Би можело да ве интересира

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска

Пекинг и Москва заеднички го осудија американскиот самит на кој не се поканети

Ана Ололовска

Кинеската амбасада во Вилнус ги суспендираше конзуларните услуги

А1он

Пекинг разговара за снабдувањето со нафта со земјите производители и со земјите потрошувачи

А1он

Италија блокира нов кинески обид за преземање стратешка компанија

Бајден го покани Тајван на онлајн самит за демократија, а Кина и Русија не