Кина: Америка е главен двигател на кризата во Украина

Од:

Кина денеска ги нарече Соединетите Американски Држави „главен двигател“ на кризата во Украина.

dobivaj vesti na viber

Кинескиот амбасадор во Москва Џанг Ханхуи во денеска објавеното интервју за руската новинска агенција ТАСС го обвини Вашингтон дека „ја турка Москва во агол, со постојаното проширување на НАТО и со поддршка на силите што сакаа Украина да ја приближат кон ЕУ, а не кон Москва“.

„Како иницијатор и главен двигател на кризата во Украина, Вашингтон истовремено воведе санкции без преседан против РУсија и испрати оружје и друга воена опрема во Украина, вели Џанг.

Според кинескиот амбасадор, крајната цел е да се истроши и разбие Русија со долготрајна војна и санкции.

Би можело да ве интересира

Песков загрижен: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он

Се појави Моцарт, пандан на озлогласениот Вагнер: И двете групи се именувани по композитори, но други сличности нема

А1он

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Катерина Павлова-Николовска

Последен ден од референдумите на окупираните украински територии

Украина: Русите комплетно го блокираа Херсон