Ким Тора најавува предвремени избори во Каталонија

Од:

Премиерот на Каталонија Ким Тора денеска изјави дека планира да распише предвремени парламентарни избори во шпанската покраина.

Тој додаде дека изборите ќе бидат распишани откако регионалниот парламент ќе го усвои буџетот на Каталонија за оваа година, но не прецизираше датум.

Мандатот на актуелната каталонска Влада истекува во 2021 година, но покраинскиот Парламент во понеделникот му го одзеде пратеничкиот мандат на Тора, затоа што ги игнорирал строгите правила на Шпанија за изборна пропаганда.

Би можело да ве интересира

Тора ги повика граѓаните на Љејда да го почитуваат карантинот

Ана Ололовска

Суспендирана одлуката за воведување карантин за дел од Шпанија

Ана Ололовска

Избори во шпанските региони Галиција и Баскија

Ана Ололовска

Шпанија: Турист починал по пад од балкон и убил едно лице

Ана Ололовска

Откриена мрежа на интернет-измамници во Шпанија која украла над 500 илјади евра

А1он

Шпанските власти ги затвараат плажите поради ширењето на Ковид-19

А1он