Ким одбележа 67 години од завршување на Корејската војна

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска ги посети националните гробишта и на воените официри им додели трофејно оружје по повод 67-годишнината од завршување на Корејската војна.

Државната новинска агенција КЦНА објави дека Ким ги посетил Гробиштата на мачениците од татковинската ослободителна војна во предградието на Пјонгјанг, каде се погребани загинатите во Корејската војна и положи една роза на споменикот.

Во 1953 година потпишано е примирје помеѓу Северна и Јужна Кореја, но мировниот договор се уште не е потпишан, поради што двете држави и понатаму се во војна.

Ким на офицерите им додели комеморативни пиштоли „Паекустан“, наречени по светата планина во Северна Кореја.

Севернокорејскиот лидер во саботата прогласи карантин во пограничниот град Каесонг и воведе вонредна состојба, откако објави дека во земјата е регистриран првиот случај на Ковид-19. Според официјалните информации заразен Севернокорец, кој пред три години пребегнал во Јужна Кореја, на 19 јули се вратил во Северна Кореја.

Би можело да ве интересира

Ким: Многу ми е жал за инцидентот

Ана Ололовска

Северна Кореја најверојатно се подготвува за нов тест на балистичка ракета со среден дострел

Ана Ололовска

Јужнокорејски дипломат тврди дека Ким Џонг-ун е во кома и дека власта ја презела неговата сестра

Ана Ололовска

Северна Кореја: Новиот петгодишен развоен план ќе се претстави во јануари, на конгресот на Работничката партија

Ана Ололовска

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

А1он

СЗО: Во Северна Кореја се тестирани над илјада луѓе, нема заразени со Ковид-19

Ана Ололовска