Ким: Многу ми е жал за инцидентот

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека му е многу жал за инцидентот во кој севернокорејската армија уби и запали јужнокорејски службеник, објави јужнокорејското претседателство.

Британските медиуми наведуваат дека Северна Кореја во писмото признава дека војниците го запалиле бродот во кој бил службеникот, откако неговото тело исчезнало, и дека лидерот Ким се надева дека инцидентот нема да ја наруши довербата меѓу двете Кореи.

Се додава дека повеќе од 10 истрели биле испукани кон јужнокорејскиот службеник како дел од контролните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Американски шпионски авион лета во близина на Северна Кореја

Ана Ололовска

Јужна Кореја загрижена поради ракетата презентирана во Пјонгјанг

А1он

Северна Кореја со воена парада ја одбележа годишнината на владејачката Работничка партија

ВИДЕО: Северна Кореја на утрешната воена парада се очекува да претстави ново моќно оружје

А1он

Северна Кореја најверојатно се подготвува за нов тест на балистичка ракета со среден дострел

Ана Ололовска

Јужнокорејски дипломат тврди дека Ким Џонг-ун е во кома и дека власта ја презела неговата сестра

Ана Ололовска