Ким Џонг-ун во обиколка на туристичките атракции на Сингапур

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска замина во обиколка на туристичките атракции на Сингапур, градот-држава каде утре изутрина ќе се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп.

Медиумите од Сингапур известуваат дека Ким го напуштил хотелот во кој е сместен во 21.04 часот по локално време (15.04 по средоевропско време), во придружба на неколкумина високи севернокорејски официјални претставници, вклучиртелно и неговата сестра Ким Јо-џонг и еден од членовите на најтесното раководство на владејачата Работничка партија на Кореја, Ри Су-јонг.

Како што јави јужнокорејската агенција Јонхап, Ким и неговите придружници најевројатно ги посетиле луксузниот туристички центар Марина Беј Сендс, елитниот Скај Парк и комплексот Еспленејд.

Ким и членовите на неговата делегација се сместени во хотелот „Сент Реџис“.

Би можело да ве интересира

СЗО: Во Северна Кореја се тестирани над илјада луѓе, нема заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Северна Кореја тестираше уште една крстосувачка ракета

Ана Ололовска

Внукот на премиерот на Сингапур е осуден за непочитување на судот

Ана Ололовска

Ким: Нуклеарното оружје ја гарантира безбедноста и идината на Северна Кореја

Ана Ололовска

Ким одбележа 67 години од завршување на Корејската војна

Ана Ололовска

Првиот наводно позитивен случај на Ковид-19 во Северна Кореја не е инфициран

Ана Ололовска