Киев: Во експлозиите на Крим уништени девет руски воени авиони

Од:

Украинската армија денеска соопшти дека девет руски воени авиони се уништени во серијата експлозии во руската воздухопловна база на Крим.

dobivaj vesti na viber

Иако украинската страна не презеде одговорност за нападот, се шпекулира дека настанот може да биде поттик за ескалација на војната во Украина. Официјални претставници на Москва во повеќе наврати предупредија дека секој украински напад врз Крим ќе резултира со одмазда, вклучително и напади врз „центрите за одлучување“ во Киев.

Според непотврдени извори базата „Саки“ била погодена од украински ракети со долг дострел.
Русија негираше дека има оштетување на авиони или дека се работи за напад, односно дека се работи за инцидент предизвикан од експлозија на муниција.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и се обрати на јавноста по експлозиите, велејќи дека војната во Украина ќе заврши со ослободување на Крим.

Руските власти денеска се обидоа да го минимизираат инцидентот, велејќи дека од експлозијата воопшто не се засегнати хотелите и плажите на Крим, што е популарна туристичка дестинација за многу Руси.

Во експлозиите загина едно, а се повредени 13 лица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се запали авион на Крим, облаци црн чад се издигнуваат од местото на несреќата

Ана Ололовска

Ердоган: Му реков на Путин да им го врати Крим на вистинските сопственици

Ана Ололовска

Аксјонов: Украина лаже дека започнала офанзива на југ

Зеленски: Русија вештачки ги зголеми цените на гасот уште пред војната

А1он

Ердоган: Крим да се врати на Украина