Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Од:

Јуриј Игнат, советник на командата на украинските воздухопловни сили, изјави дека Киев би сакал да го добие ловецот Грипен од Шведска, а ловецот Ф-35 од Соединетите Американски Држави.

„Грипен“ е втор приоритетен авион по Ф-16 што може да го добие Украина“, рече Игнат.

Тој истакна дека Киев сега проучува различни типови ловци, но Ф-16 ќе биде главниот во служба на украинската армија.

Според него, воздухопловните сили ќе почнат да ја повлекуваат советската опрема, која долго време била во експлоатација.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“