Киев: Русија со беспилотни летала нападна неколку региони на Украина

Од:

Украинската воздушна одбрана соопшти дека во текот на ноќта руските сили нападнале неколку области на Украина со 10 дронови „Шахид“.

Тие посочуваат дека во одбивањето на нападот од воздух учествувале борбени авиони, противвоздушни ракетни единици и мобилни противпожарни групи.

„Како резултат на борбени операции, уништени се девет непријателски беспилотни летала во областите Николаев, Одеса, Житомир и Хмелницки“, се наведува во пораката на ПВО.

Во текот на ноќта руските сили лансираа и неколку противвоздушни наведувани ракети С-300 во правец на Доњецк.

Би можело да ве интересира

НАТО: Мораме да ја поддржуваме Украина

Украина потврди дека сопругата на Кирил Буданов била отруена

Горан Наумовски

„Волстрит журнал“: Западот стравува од колапс на украинскиот фронт

Рјбаков: САД во Украина би можела да си помине исто како во Авганистан и Виетнам

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Големо невреме на Крим, половина милион жители се без струја, има и повредени

Генералштаб на Украина: Руските трупи напаѓаат во неколку правци