Киев на годишнината од анексијата на Крим: Ќе ги протераме Русите од сите окупирани региони

Од:

Украинското Министерство за надворешни работи денеска ја коментираше годишнината од руската анексија на Крим, велејќи дека полуостровот „страда“ под Кремљ веќе девет години и ја повика Русија да ги напушти сите окупирани украински територии. Во 2014 година Русија го нападна Крим и го анектираше за неколку дена, одржувајќи референдум за кој Украина и поголемиот дел од светот рекоа дека е нелегитимен.

„Полуостровот Крим страда девет години по ред под криминалниот режим на Кремљ, претворен во воен пункт, зона на неслобода и малтретирање, агресија и терор против сè и секој што има храброст да се спротивстави и кој ги брани демократските права и вредности“, се вели во соопштението од украинското Министерство.

Министерството ги осуди и таканаречените референдуми што се одржаа минатата година во окупираните делови на украинските региони Херсон, Запорожје, Луганск и Донецк. Киев и западните влади исто така го осудија процесот, нарекувајќи го кршење на меѓународното право.

„Театарската изведба на референдумите од 2014 и 2022 година нема никакви последици за административно-територијалната структура и меѓународно признатите граници на Украина. Ќе ја ослободиме целата привремено окупирана територија. Тоа е само прашање на време“, се додава во соопштението на Министерството.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Ноќ на руски терор против Украина

Жесток руски напад на неколку украински градови

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина