Киднапирани седум морнари од брод на француска нафтена компанија

Од:

Вооружени луѓе нападнаа брод на француската нафтена и гасна компанија Бурбон СА, недалеку од брегот на Нигерија, и киднапираа шест руски и еден естонски морнар.

 Нападот според соопштението на компанијата се случил недалеку од делтата на Нигер, каде што Бурбон СА соработува со другите нафтени компании. Напаѓачите после нападот побегнале со киднапираните морнари, додека останатите девет безбедно допловиле до пристаништето Он.

И покрај милијардите долари кои се влеваат во касата на нигериската влада, многумина што живеат на овој простор се сиромашни и егзиситраат во услови на загадена вода, без пристап до медицинска нега, образование или работа.

Лошите услови за живот поттикнаа и немири во 2006 година во кои екстремистите и противниците на владата креваа во воздух нафтоводи и киднапираа странски работници.

 

Би можело да ве интересира

Паунов до Спасовски: Наместо брза реакција демантиравте, со нервоза и потење пред камери граѓаните не се чувствуваат безбедни

Спасовски: Уапсен е извршителот на убиствата, сторивме се за фаќање на овој монструм

Александар Тодески

Љупчо Палевски уапсен во Турција

Александар Тодески

Заврши исказот на таткото на Вања: Негира дека давал информации на Палевски

Александар Тодески

Пријавен обид за грабнување деца од училиште во Карбинци

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Спасовски: Ја врзале Вања за рацете и нозете и ја ставиле во вреќа за спиење

Орце Костов