Кибернапад врз бензински пумпи ги остави Иранците без гориво

Од:

Иранските бензински пумпи биле цел на кибернапад, јави денеска државната телевизија ИРИБ.

Претходно во текот на денот имаше информации дека бензинските пумпи низ целата исламска Република биле нападнати од хакери, а хакираните компјутерски системи го покажувале само прашањето „Каде е гасот?“ упатено до иранскиот врховен лидер.

– Нарушувањата во системот за полнење гориво на бензинските пумпи во изминатите неколку часа беа предизвикани од кибернапад. Техничките експерти го решаваат проблемот и процесот на полнење гориво наскоро ќе се нормализира, информира телевизијата.

Нападите доаѓаат речиси две години по големите протести што ја зафатија земјата поради големиот пораст на цените на горивото.

Би можело да ве интересира

Оптимизам на претставниците на ЕУ по обновувањето на преговорите за заживување на договорот со Иран

А1он

Израел ги предупреди големите сили: Претпазливо поради нуклеарната уцена на Иран

А1он

Ганц: Поддржувам поширок, посилен и подолготраен нуклеарен договор на светските сили со Техеран

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: САД со предупредување до Израел дека нападите врз иранската нуклеарна програма се непродуктивни

Ана Ололовска

Чистач во домот на израелски министер обвинет за шпионажа во корист на Иран

Ана Ололовска

МААЕ верува дека Иран ги зголемува нуклеарните резерви

А1он