Кибер напади врз норвешки јавни и приватни институции

Од:

Норвешката служба за безбедност (НСМ) денеска соопшти дека во изминатите 24 часа голем број приватни и јавни институции во таа земја биле изложени на кибер напад.

dobivaj vesti na viber

„Најверојатно зад нападот стои криминална проруска група“, се вели во соопштението на НСМ. Според соопштението, нападите биле насочени кон институции кои нудат важни услуги.

Веб-страницата на Норвешкиот трудов инспекторат денеска беше недостапна, а норвешките медиуми објавија дека таа е меѓу изложените на нападот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бериша обвини дека зад кибер-нападите вмешани се и домашни, српски и руски хакери

А1он

Хакерите почнаа да објавуваат тајни документи на албанската полиција

А1он

Хакерите предупредија дека ќе објават податоци, кои ќе ѝ предизвикаат проблеми на албанската Влада

А1он

По кибер-нападот, полека се нормализира ситуацијата на албанските гранични премини

Албански експерт по ИТ: Ова е војна и мора да се третира како таква, ние сме во вонредна состојба

Албанија: Кибернападот врз системот TIMS ги парализа сите гранични премини, полицијата почна рачно да го пополнува регистарот

Горан Наумовски