Кери со пофалби за лидерите на ЕУ, поради договорот помеѓу Србија и Косово

Од:

Американскиот државен секретар Џон Кери денес на граѓаните на ЕУ им го честиташе Денот на победата, 9-ти мај, а посебно упати благодарни зборови до лидерите на Унијата за нивното допринесување во постигнување на договор помеѓу Косово и Србија за нормализација на односите.

Ќе продолжиме да бидеме партнери на Балканот-истакна Кери во пораката која што е пратена во име на претседателот на САД, Барак Обама.

Тој, како што пишува во соопштението на Стејт департментот, истакнал дека визијата на Роберт Шуман за обединување на Европа, се уште создава мир на тој континент и промовира демократски и слободни вредности ширум светот.

Државниот секретар на САД додаде дека тоа е признаено и минатата година кога Нобеловата награда за мир и беше врачена на ЕУ.

-САД и ЕУ делат исти вредности, а минатата година заедно работеа на создавање сигурен, демократски и просперитетен свет-стои во пораката.

Кери покрај односот на Србија и Косово, го спомнал и пружањето хуманитарна помош на раселените во Сирија и јакнење на граѓанскиот сектор во Египет.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Ана Ололовска

ВИДЕО: Победа на Сандерс на изборите за претседателски кандидат во Невада

Ана Ололовска

Еспер учествувал на вежби за воен одговор на можни нуклеарни напади од Русија врз Европа

Ана Ололовска

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Ана Ололовска

Стапи во сила делумно примирје меѓу САД и талибанците

Ана Ололовска

Сандерс ја предупреди Русија да не се меша во американските избори

Ана Ололовска

Leave a Comment

two × four =