Кери Лам: Поразот на прокинеските кандидати го одразува незадоволството на жителите на Хонг Конг

Од:

Лидерката на хонгконшката влада Кери Лам денеска призна дека големиот пораз на прокинеските кандидати на локалните избори го одразува незадоволството на жителите од начинот на кој владата се соочи со политичката криза во оваа автономна кинеска територија.

Изборите ја покажаа загриженоста заради „недоволната способност на владата, како и незадоволството заради времето што и беше потребно да се носи со моменталната нестабилност, и секако, со запирањето на насилството“, рече Лам на прес конференција во градот.

Продемократските кандидати во неделата освоија речиси 90 отсто од мандатите на изборите за окружните совети, изјавија лидерите на опозицискиот блок.

Резултатите од изборите се толкуваат како јасен прекор за Лам заради нејзиниот однос кон насилните протести во Хонг Конг во изминатите месеци.

Би можело да ве интересира

Хонг Конг ги затвори сите училишта поради новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

СЗО испраќа експерти во Кина да го утврдат потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Кинеската авиоиндустрија со загуба од речиси пет милијарди долари поради Ковид-19

Ана Ололовска

Ванг: На Кина и на САД им требаат попозитивни пораки

Ана Ололовска

Во Хонг Конг предупредуваат за трет бран на епидемијата на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Австралија го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг

Ана Ололовска