Казахстан воведува дводневен карантин во неколку града овој викенд

Од:

Казахстан следниот викенд ќе воведе дводневен карантин во северниот град Костанај и уште четири помали градови, поради драстичното зголемување на бројот на нови случаи на коронавирус, јавија денеска медиумите во средноазиската држава.

Со одлуката за дводневен карантин на граѓаните ќе им биде забрането на 27 и 28 јуни да ги напуштат своите домови, освен ако одат на работа или имаат итни случаи.

Откако кон средината на мај се укина карантинот низ целата земја, бројот на заразени со коронавирусот се зголеми четирикратно.

Изминатиот викенд во земјата привремено беа затворени трговските центри, маркетите, парковите и јавниот превоз.

Би можело да ве интересира

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

А1он

Министерството за здравство на Грција подготвува амандман за набавка на моноклонални антитела за пилотски третман против Ковид-19

А1он

Иконому: Вакцинирани се двајца од тројца Грци над 12 години

Ана Ололовска

Одлуката на ЕМА за бустер дозата на вакцината на Фајзер е можна на почетокот на октомври

Ана Ололовска

Кинеската лабораторија „Пекинг Вантаи“ планира големо тестирање на вакцина во форма на спреј за нос

Ана Ололовска