Казахстан ја укина смртната казна

Од:

Казахстан ја укина смртната казна, објавено е на сајтот на шефот на државата Касим Жомарт Токајев.

Во соопштението се наведува дека казахстанскиот претседател ја потпишал ратификацијата на Парламентот на Вториот факултативен протокол на Меѓународниот пакт за цивилни и политички права.

Како што се објаснува, станува збор за документ кој ги обврзува потписниците да ја укинат смртната казна.

Извршувањето смртна казна во Казахстан е прекинато во 2003 година, но судовите продолжија да ја изрекуваат најтешката пресуда во исклучителни околности, меѓу кои злосторства кои се сметаат за тероризам.

Еден од осудениците на смртна казна е и Руслан Кулекбајев, кој уби осум полицајци и двајца цивили во 2016 година во градот Алмати. Тој сега ќе служи доживотна казна затвор.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Најмалку четворица војници загинаа во серија експлозии во воена база во Казахстан

Ана Ололовска

ВИДЕО: Силна експлозија разнесе воен магацин во Казахстан

Ана Ололовска

Казахстан почна имунизација со сопствена вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Осуденик на смрт бара да го стрелаат, било помалку болно од инјекција

Жарко Настоски

Вирџинија ја укинува смртната казна

Ана Ололовска

Врховниот суд во Иран ја потврди смртната казната за новинарот Зам