„Катимерини“: Филип Рикер нов помошник државен секретар на САД

Од:

Поранешниот американски амбасадор во Скопје, Филип Рикер е новиот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, објави грчкиот весник „Катимерини“, без при тоа да е наведен изворот на информацијата, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Според грчкиот весник, Рикер доаѓа на местото на Вес Мичел, а должноста ќе ја преземе во март.

Рикер е роден во Пенсилванија, а својата младост ја поминал во неколку делови од САД, како и во Австралија. Дипломирал на Јеил во 1986 година, а магистрирал на Тандербирд Факултетот за меѓународен менаџмент во 1991. Оженет е за Солвеи Џонсон Рикер, која исто така е член на Форин Сервисот. Освен англискиот, Рикер течно ги зборува македонскиот, италијанскиот, унгарскиот и германскиот јазик.

Би можело да ве интересира

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден во Токио ќе ја засилува Индо-пацифичката соработка

Ана Ололовска

Саливан: САД сакаат да го продлабочат економското партнерство со Тајван

Ана Ололовска

Кина со предупредување до САД: Не играјте на картата на Тајван, осудени сте на пропаст

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од расистички напади

Ана Ололовска