Катар вети 60 милиони долари за гасовод до Газа

Од:

Катар денеска вети 60 милиони долари за изградба на гасовод за природен гас од Израел до Појасот Газа со цел да се стави крај на енергетската криза во областa.

Планот е природниот гас од наоѓалиштето Левијатан, со кое управува Шеврон во источниот дел на Медитеранот, да тече низ постојниот гасовод до Израел, а оттаму до Газа преку предложеното ново продолжение.

Палестинскиот премиер Мохамад Штаијех го поздрави ветувањето и рече дека гасоводот „целосно ќе го реши проблемот со електрична енергија во Газа“.

Сумата што ја вети Катар ќе биде наменета за продолжување на гасоводот од израелска страна.

Европската унија соопшти дека ќе го финансира гасоводот од страната на Газа.

Би можело да ве интересира

Цената на гасот во Европа надмина неверојатни 950 долари

Ана Ололовска

Битиќи: Интерконекторот со Грција можност да станеме регионален центар за снабдување со гас во Југоисточна Европа

А1он

НЕР и ДЕСФА потпишаа договор за соработка за развој и изградба на интерконекторот меѓу Македонија и Грција

А1он

Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

А1он

Шефот на катарската дипломатија вели дека признавањето на талибанците како власт во Авганистан не е приоритет

Ана Ололовска

ВИДЕО: Катар ја прими првата серија американски борбени авиони „F-15QA“

Ана Ололовска