Катар: Ниту еден производител не може да го замени рускиот гас во Европа на краток рок

Од:

Ниту Катар ниту другите земји-производители немаат капацитет да го заменат рускиот гас течен природен гас (liquified natural gas – ЛНГ) доколку се прекине снабдувањето поради руско-украинскиот конфликт, предупреди денеска министерот за енергетика на Катар.

dobivaj vesti na viber

САД и европските сојузници се подготвуваат да воведат нови санкции кон Русија, кои би можеле да го вклучат рускиот гас и да го прекинат снабдувањето со енергија на Европа. Во последните недели Вашингтон ги прашуваше големите производители дали можат да го заменат рускиот гас во Европа.

– Рускиот удел во снабдувањето на Европа, мислам дека е од 30 до 40 проценти. Ниту една земја не може да замени таков волумен (гас), нема капацитет за такво нешто во ЛНГ, изјави катарскиот министер Саад ал-Кааби. гас во Доха.

– Поголемиот дел од ЛНГ е поврзан со јасни долгорочни договори и одредишта. Затоа е речиси невозможно да се замени толкаво количество (гас) за краток рок, објасни катарскиот министер.

Катар е еден од најголемите производители на течен природен гас во светот и, преку долгорочни договори, го продаде најголемиот дел од својот гас на клиенти во Азија, иако дел од него продава и во Европа.

Катарскиот министер објасни дека според склучените договори само 10 до 15 отсто од продадениот гас може да се пренасочи кон Стариот континент.

– Не станува збор дека не е договорен, прашање е дали може да се пренасочи. Поголемиот дел од гасот е поврзан со долгорочни договори, а 10 до 15 проценти веројатно би можеле да се пренасочат, рече Кааби.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Газпром нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија

А1он

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паника во Катар, голем пожар во навивачкото село

Ана Ололовска

Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

Ана Ололовска

Русија се закани дека ќе ја намали испораката на гас за Европа следната недела

Горан Наумовски