Катар нарача изградба на сто танкери за 19 милијарди долари

Од:

Компанијата Катар Петролеум потпиша договори за изградба на бродови со јужнокорејската „голема тројка“ меѓу бродоградилиштата, од кои ќе обезбеди повеќе од 100 танкери по цена од 70 милијарди катарски риали (19,23 милијарди американски долари), објави денеска катарскиот нафтен гигант.

Потпишани се договори со компаниите Даеву бродоизградба и бродски инженеринг, Хјундаи тешка индустрија и Самсунг тешка индустрија.

Договорите на бродоградителите од Јужна Кореја за изградба на танкери за транспорт на течен природен гас (LNG) за Катар Петролеум ќе обезбедат значителна искористеност на производствени капацитети до 2027 година.

Би можело да ве интересира

Жрепката за групите на СП во Катар на 1 април

А1он

Одржани првите парламентарни избори во Катар, не е избрана ниту една жена

Ана Ололовска

Во Катар почнаа првите парламентарни избори, помалку од 10 отсто од граѓаните имаат право на глас

Ана Ололовска

Ал Тани: Одлуката на талибанците да забранат школување на девојчињата за Катар е разочарувачка

А1он

Катар ќе го отвори шестиот стадион изграден за Светското првенство 2022 година

А1он

Шефот на катарската дипломатија вели дека признавањето на талибанците како власт во Авганистан не е приоритет

Ана Ололовска