Катар ќе и ја предаде Сириската амбасада во Доха на опозицијата

Од:

Опозициската Сириска национална коалиција денеска соопшти дека очкува Катар да им го предаде објектот на Амбасадата на Сирија во катарскиот главен град Доха.

– Катар  донесе одлука да му ја предаде зградата на Сириската амбасада на Низар ал-Хараки, амбасадор на Националната коалиција на сириските револуционерни и опозициски сили во Доха, се наведува во соопштението.

Ал-Хараки (51) е еден од лидерите на бунтот против режимот на сирискиот претседател Башар Асад во градот Дара, на југот од Сирија.

– Знамето на револуцијата ќе се вее над зградата на Амбасадата, се нагласува во соопштеението на Коалицијата, без да се прецизира датумот на предавањето на објектот.

Сириската национална коалиција  беше формирана лани во ноември и досега е призната од повеќе земји, меѓу кои е и Катар.

МИА

Би можело да ве интересира

Седум загинати во Сирија во авионски напад врз камиони кои превезувале оружје

А1он

ОПЦВ: Режимот на сирискиот претседател е одговорен за нападот со хлор во кој загинаа 43 лица

Се урна зграда во Сирија, најмалку 10 загинати, меѓу нив има и дете

Сирија: Напад врз американската база Ал Танф, ранети двајца сириски војници

А1он

СБ на ОН го одобри продолжувањето на испораката на хуманитарна помош во северозападна Сирија за уште шест месеци

Ана Ололовска

СБ на ОН едногласно одлучи преминот меѓу Турција и сириски Идлиб да остане отворен

Ана Ололовска